03/07/2020
ABD-Çin

ABD-Çin Anlaşması İçin Hala Umut Var

Birleşik Devletler ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien gündemden düşmeyen ticaret anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hala yıl sonuna kadar Çin ile birinci aşama anlaşmanın imzalanmasının mümkün olduğunu söyleyen O’Brien, Hong Kong’da olanları görmezden gelmemesi gerektiği konusunda da Washington’ı uyardı.

Hong Kong’da yaşanan hükümet karşıtı protestoların, ABD ve Çin tarafından çözülmeye çalışılan ve uzun süredir devam eden ticaret savaşının yarattığı karışıklığı daha komplike hale getirmesinden endişe ediliyor. 

Hong Kong’daki bölge seçimlerinin şiddet olayı yaşanmadan tamamlanmasını umduğunu belirten danışman, bunun iyi bir işaret olacağını, Çin’in eylemlerinden endişe duyulan Hong Kong, Güney Çin Denizi veya herhangi bir bölgenin görmezden gelinmeyeceğini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Çin Başkanı Xi Jinping’i, protestoculara güç kullanması halinde 16 ay süren ticaret savaşını bitme noktasına getiren çabalar üzerinde muazzam bir olumsuz etki oluşturacağı konusunda uyardığını söylemişti. Ayrıca Hong Kong protestocularına arka çıkan ve meclisin onayından geçen mevzuatı imzalayıp imzalamayacağı belirsiz olan Trump, Beijing’in protestocuları bir milyon askerle etkisiz hale getirmesine tek başına engel olduğunu eklemişti.

Trump’ın mevzuatı onaylayıp onaylamayacağı konusunda bilgi sahibi olmadığını dile getiren O’Brien, Trump’ın harekete geçmemesi halinde mevzuatın 3 Aralık’ta otomatik olarak yasalaşacağını, ancak meclis çoğunluğunun onayını başkanın dikkate alacağını düşündüğünü belirtti.