03/07/2020
turizm

Turizm %2 Konaklama Vergisiyle Olumsuz Etkilenebilir

Bloomberght’nin haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen %2 konaklama vergisi önergesi, turizm ve otelcileri hareket geçirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin tarafından yapılan ortak açıklamada, “Yakın tarihte yürürlüğe konan Türkiye turizm geliştirme ve tanıtım ajans payı kesintisini yönetmeye hazırlanan sektör bu sefer getirilen ‘konaklama vergisi’ nedeniyle daha da yüksek bir oranlı maliyet ile mücadele etmeye çalışacaktır. 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan daralma sonucu henüz rekabet gücünü toparlamaya başlamış turizm sektörünün bu ek maliyetlerle hedeflere ulaşabilmesi kolay olmayacaktır” denildi.

Yapılan açıklamanın devamında ise, “Bu düzenlemenin de olumsuz sonuçlarını tecrübe etmeden ilk fırsatta gözden geçirilmesi, sektörümüzün 2023 turizm hedefleri 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm gelirine ulaşılması açısından kritik öneme sahiptir. Konaklama vergisinin sadece geceleme hizmeti için uygulanması, bölgelere ve turizm sezonuna göre oranların yeniden gözden geçirilmesi, sektörün 2020 yılı kontenjan sözleşmelerinin yürürlükte olduğu dikkate alınarak 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlatılması önemli bir ön adım olacaktır” ifadelerine yer verildi.