23/02/2020
Borsa İstanbul

IMF Başkanı Georgieva Uyardı

IMF başkanı Kristalina Georgieva günümüz ekonomisini 1920’ler ile kıyaslayarak İngiltere’nin gelir eşitsizliğini eleştirdi. 

IMF başkanı konuşmasında dünya ekonomisinin, eşitsizlik ve istikrarsız finans sektörü sebebiyle büyük çöküntü riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Washington’da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde gerçekleşen konuşmada, günümüz ekonomisini 1929’da ekonomik kriz ile sonuçlanan 1920’lerin ekonomik trendi ile kıyaslayan yeni IMF araştırmasını açıklayan Georgieva, benzer bir trendin halihazırda devam ettiği uyarısını yaptı.

Ülkeler arası gelir eşitsizliğinin kapandığı, ancak ülke içi gelir eşitsizliğinde artış olduğuna değinilen konuşmada,  özellikle İngiltere örneği üzerinden eleştiri yapıldı. İngiltere’de geliri en yüksek %10’luk kesimin en düşük %50’lik kesim ile neredeyse aynı miktarda serveti kontrol ettiği, bu rakamların OECD ülkelerinin çoğu için benzer olduğu ve gelir eşitsizliğinin neredeyse rekor seviyeye ulaştığı belirtildi. 

Georgieva’ya göre bu problemli trend bazı açılardan 1920’lerin ilk yıllarını hatırlatıyor; teknoloji ve entegrasyon ile oluşan ikiz güç etkisiyle sürülen yaldızlı dönem, kükreyen 1920’ler ve en sonunda ekonomik yıkım. 

Ayrıca iklim krizi ve artan korumacı ticaret tutumu gibi taze sorunlara da değinen IMF başkanı, önümüzdeki 10 yılın artan sosyal huzursuzluk ve piyasalarda dalgalanma ile geçeceğini öngördüklerini, bu dönemi kısaca “artan belirsizlik” dönemi olarak tanımladığını konuşmasına ekledi.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!