27/05/2020
Crypto

Davos 2020: İklim Krizini Büyük Şirketler Mi Çözecek?

Dünya ekonomisi servet üretmenin yanında bol miktarda sera gazına, eşitsizlik artışına ve biyoçeşitliliğin yıkıcı kaybına da sebep oluyor. İklim krizinin gündeme gelmesiyle birlikte büyük şirketler bir anda verilen hasarı telafi etme sözü vermeye başladılar. 

Davos zirvesinde de gündem olan iklim krizi, dünya ekonomisine yön veren şirketlerin de gündemine girdi. Politikacılarla birlikte şirketleri de hedef alan iklim aktivistlerinin de çabasıyla, Davos sokakları ekonomik sistemin dünya ve çevre ile olan ilişkisinin sorgulandığı bir organizasyona dönüştü. Şirketlerin açık mesajından anlaşıldığı üzere problemin ciddiyetinin farkına varılmış ve etik değerler kârın önüne geçmiş durumda. 

Ancak büyük şirketlerin çevreye daha çok değer verildiği söylemi yeterince güven yaratmıyor. Uzun süredir gündemde olan küresel sorunun çözümü için sistemli bir çalışmaya gidilememiş olması ise büyük şirketlerin söylemleriyle çelişki yaratıyor. 2015’te imzalanan Paris İklim Anlaşması da aynı hassasiyetin sergilendiği bir sahne olmuş, ancak sorunun ilerlemesinin önüne geçilememişti.