09/04/2020
Entrepreneurship

Bulut Ağı 2020’de hizmete giriyor

Alman hükümeti, dijitalleşmede Amazon, Alibaba gibi Çin ve ABD merkezli platform tedarikçilerine bağımlılığı azaltmak amacıyla Avrupa için bulut ağı kurulma çalışmalarını hızlandırdı. Bulut ağının 2020’de hizmete başlaması planlanıyor.

Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanlığının yürüttüğü çalışmaya göre, “Gaia X” adı verdikleri projenin gelecek yılın ilkbaharında fonlanması planlanıyor. Gaia X’in 2020 yılının sonunda hizmete girmesi ve ilk kullanıcılara hizmet vermesi hedefleniyor.

Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, uzun zamandır geleceğin önemli teknolojilerinin Avrupa’da Amerikan ve Çinli tedarikçilerin hakimiyetinde olmasından dolayı “veri bağımsızlığı” endişesi taşıyordu. İnternet üzerinden depolama, yazılım ve bilgi işlem hizmeti sağlayan gelişen “bulut ağında” Amazon, IBM, Google, ve Microsoft gibi ABD şirketlerinin Avrupa’da yüksek pazar payına sahip olması ve Alibaba gibi Çinli şirketlerin ise son dönemde yüksek yatırımları ilgi ve dikkatleri üzerine çekiyor.

Bugün, Almanya’nın Dortmund şehrinde gerçekleşen Dijital Strateji Zirvesi’nde “Gaia X” projesinin sunumu yapılırken projenin hedefinin Avrupa için kapasitesi, rekabet gücü yüksek, güvenli ve güven verici bir veri altyapısı ortaya çıkarmak olarak açıklanıyor.