06/04/2020

Finansal Gelişmeler

finansal gelişmeler

Brexit ile birlikte Amerika’nın son dönemdeki ticaret savaşları’nın, finansal gelişmeler açısından Dünyanın her yerinden takip edilmesi gerekmektedir. Piyasaların yönünü bu gelişmeler belirliyor.

12 Eylül 2019 Perşembe günü TCMB faizi 325 baz puan düşürerek 19,75 seviyesinden 16,50 seviyesine indirdi. Bu durum piyasa ve Türk Lirası açısından olumlu karşılandı. Piyasalar 275 baz puan beklentisi içindeydi ancak Merkez Bankası 325 baz puan indirerek Dünya piyasalarındaki faiz indirme trendine uydu.

TCMB’nin ardından Avrupa Merkez Bankası’da mevduat faizini 10 baz puan indirdi ve varlık alım programlarına başladı. Bu faiz indirimleri Türk Lirası’nın hem EUR hem de USD karşısında değerlenmesine sebep oldu.

FED faizleri 25 bp indirerek piyasaların önümüzdeki süreçte nasıl bir seyir izleyeceğinin önünü açtı. FED Başkanı Jerome Powell “Fed risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdi.” dedi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları TCMB verilerine göre yaklaşık 190 Miyar $ seviyelerine yaklaşmış durumdadır. Yurt içi yerleşikleri büyük bir kısmının USD varlıklarını geçen yıl 6.20 seviyelerinden almış oldukları ve tekrar bu seviyeye gelene kadar mevduat hesaplarında tutacakları piyasalarda konuşuluyor.